Spółdzielczy Klub SEZAM

Imprezy

Imprezy cykliczne organizowane w Klubie Sezam

Pożegnanie Lata

Andrzejki

Bal Karnawałowy

Bal Przebierańców dla Dzieci

Babski Comber

Wernisaże

BABSKI COMBER

Kiedy myślimy o karnawale, natychmiast przychodzą nam na myśl szaleństwa i zabawy. W kontekście kultury śląskiej, nieodłącznym elementem tego okresu jest babski comber. Już w średniowieczu na terenach Śląska był to popularny zwyczaj. Zazwyczaj odbywał się w tłusty czwartek, pierwszym dniem ostatniego tygodnia karnawału.

W przeszłości comber był niezwykle huczny, kobiety umawiały się na niego w sposób dyskretny, przekazując informacje pocztą pantoflową. Miejsce i czas wydarzenia były ściśle strzeżoną tajemnicą przed mężczyznami. Kobiety przychodziły na spotkanie w wyrazistych strojach i malowidłach. Na Górnym Śląsku przebierały się w różnorodne kostiumy, nosiły maski, a potem konkurowały o tytuł najdowcipniejszego i najbardziej kreatywnego przebrania. 

Babski comber jest doskonałą okazją do ostatniego szaleństwa przed zakończeniem karnawału. To czas, kiedy kobiety mogą się razem bawić, świętować i cieszyć się swoją przyjaźnią w wyjątkowy sposób. Fakt, że jest to wydarzenie zarezerwowane wyłącznie dla kobiet, nadaje mu jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru. To okazja do stworzenia atmosfery pełnej radości, wspólnych żartów i niezapomnianych chwil, które będą wspominane przez długi czas.