Już niedługo cykl „Rozbarskie spotkania z historią”

Już niedługo cykl „Rozbarskie spotkania z historią”

Z wielką przyjemnością już od lutego zapraszamy Państwa do Klub Sezam Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na niezwykły cykl filmów „Rozbarskie spotkania z historią”, poświęcony wybitnym postaciom, które na zawsze wpisały się w historię Bytomia.
To trzy fascynujące podróże w przeszłość, prowadzone przez pryzmat życia trzech niezwykłych mieszkańców miasta, których dziedzictwo przetrwało dzięki Mniejszość Niemiecka w Bytomiu / Deutsche Minderheit in Beuthen oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
Pierwszy z filmów, „Georg Brüning – wybitny Europejczyk”, ukazuje sylwetkę nadburmistrza Bytomia, który nie tylko pełnił tę zaszczytną funkcję, ale także był architektem ogromnego rozwoju miasta. Dzięki niemu powstały nie tylko wodociągi, kanalizacja i nowoczesne systemy energetyczne, ale również piękne kamienice i Teatr Miejski, obecnie znany jako Opera. Jego wkład w rozwój Bytomia jest niezaprzeczalny, a historia jego dokonań zasługuje na szczególne podkreślenie.
„Paul Jackisch – górnośląski budowniczy kościołów” to druga fascynująca opowieść w cyklu. Jego prace jako architekta przyczyniły się do kształtowania nie tylko krajobrazu miasta, ale również jego ducha. Zaprojektowane przez niego budynki, w tym zburzony ratusz, szkoła muzyczna i kościół św. Trójcy, są nie tylko świadectwem umiejętności, ale także hołdem złożonym historii Górnego Śląska.
Trzeci film, „Franz Gramer – nauczyciel i kronikarz”, przenosi nas w świat edukacji i historiografii. Jako autor pierwszej kroniki miasta Bytom, Gramer stał się stróżem dziedzictwa, dokumentując życie i wydarzenia z niezwykłą precyzją. Jego wkład w poznawanie przeszłości Bytomia jest nieoceniony, a jego postać zasługuje na szczególne uznanie.
Całość cyklu poprowadzi Pani dr Joanna Lusek, kierownik działu historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Jej erudycja i pasja wnoszą dodatkową wartość do tych niezwykłych historii, tworząc pełen emocji i wiedzy przekaz dla wszystkich, którzy chcą zgłębić tajniki bogatej historii Bytomia.
Serdecznie zapraszamy na te wyjątkowe opowieści, które odkrywają nie tylko historię miasta, ale również inspirują do refleksji nad niezwykłością ludzi, którzy je kształtowali. Po każdym seansie , będzie możliwa rozmowa z twórcami filmów: dr Joanną Lusek i Markiem Tylikowskim.